AğvaAğva Civar Köyleri

Ağva Civar Köyleri

Ağva’ya vardığınız vakit bölgedeki köylerdeki tarihi dokuları, şelale, göl ve mağara gibi doğal güzellikleri görmemek olmaz.

Yüz yıllarca Hititler Frigler Roma ve Bizans medeniyetleri tarafından ilmik ilmik işlenmiş tarihi dokusuyla göz dolduruyor. Osmanlı Devleti’nin ilk vakitlerinde bölgeye yerleştirdiği Türkmenler'in köyleri ve diğer geçmiş medeniyetlerin tarih izlerini günümüzde de barındırmakta.

Ağva, konum itibari ile birçok coğrafi güzelliğe ev sahibi yapmaktadır. Ağva'nın bu coğrafi güzellikleri sadece deniz ve nehir ile sınırlı kalmayıp, şelaler ve mağaralar bu güzelliklere eşlik ederler. Ağva'ya 20km uzakıkta olan Hacıllı köyünde yer alan Gürlek Mağarası bunun en ünlülerindendir. Bu mağaraya ulaşmak için dere kenarlarından yapılacak yürüyüş parkuru boyunca yer alan nehir ve göletler kesinlikle görülmeye değer. Hacıllı Şelalesi kendi göletini oluşturmuş yaklaşık 6 metrelik bir şelaledir. Özellikle bahar aylarında görülmesi gereken şelale gerçek bir şelale akustiğini oluşturur. Yakınında 3. yüzyıla ait eserlere rastlanmış bu şelaleyi görmenizi öneririz.

Ağva'daki köyler isimlerini kendi ailelerinden almışlardır: Karamanoğulları-Karamandere Köyü, Hasanoğulları-Hasanlı Köyü, İsaoğulları-İsa Köy, Çitaklar-Çataklı Köyü, Yakupoğulları-Yakuplu Köyü.